Recepty

Vepřový bůček se zelím (Gān Guō Bái Cài 干锅白菜)

Vepřový bůček se zelím je v Číně známý jako suchý hrnec s čínským zelím. Naučte se, jak udělat toto jednoduché, ale velmi lahodné jídlo.

Kousky křehkého vepřového bůčku s čerstvým čínským zelím, známé v Číně jako Gān Guō Bái Cài (干锅白菜), jsou vynikajícím příkladem toho, jak jednoduchost a bohatá chuť mohou vytvořit gastronomický skvost. Pocházejí ze Sečuánské kuchyně, která si získala reputaci jedné z nejrozmanitějších a nejchutnějších v celé Číně.

Gān Guō Bái Cài, doslova přeloženo jako „suchý hrnec s bílým zelím“. Nese v sobě nejen lahodnou chuť, ale i zajímavou historii, která sahá hluboko do kořenů čínské kulinářské tradice. Tento pokrm zdůrazňuje důležitost zachování suchosti při přípravě. Ve starém čínském přísloví se říká „礼多人不怪,油多不坏菜“ (Víc dárečků nikdy neublíží a více oleje neničí pokrm). Názory na množství oleje se mohou lišit, ale metoda vaření bez přidání vody je klíčovým prvkem vytvářejícím jedinečnou texturu a chuť.

Křupavý vepřový bůček a osvěžující čínské zelí tvoří jedinečnou kombinaci chutí a textur. Pokrm se stal pochoutkou v mnoha čínských domácnostech. Křupavost masa dokonale kontrastuje s osvěžující chutí zelí, vytvářejíce harmonickou symfonii, která oslovuje i ty nejnáročnější chuťové buňky.

Historie Gān Guō Bái Cài sahá do doby, kdy se tato lahodná kombinace stala tradiční součástí Sečuánské kuchyně. Regionální variace dodávají každému pokrmu osobitý punc, a proto je oblíbený nejen v domácnostech, ale i v restauracích.

Pokrm se v současné době těší zájmu moderních kuchařů. Ti se snaží oživit tradiční recepty a přizpůsobit je současným gastronomickým trendům. Experimenty s ingrediencemi a prezentací ukazují, jak se vepřový bůček se zelím může stát stále aktuálním a lákavým. Tímto způsobem zůstává vepřový bůček se zelím kulinárním klenotem, který oslovuje všechny smysly a ponořuje každého jedlíka do fascinujícího světa čínské kuchyně.

Vepřový bůček se zelím (Gān Guō Bái Cài 乾鍋白菜)

Vepřový bůček se zelím je v Číně známý jako suchý hrnec s čínským zelím. Naučte se, jak udělat toto jednoduché, ale velmi lahodné jídlo.
Doba přípravy10 minuty
Doba vaření7 minuty
Celkový čas17 minuty
Chod: Hlavní jídlo
Kuchyně: čínská
Porce: 2

Ingredience

 • 300 g vepřového bůčku nakrájeného na tenké plátky
 • 1 ks pekingského zelí omytá, osušená a nakrájená na menší kusy
 • 4 stroužky česneku nakrájené na plátky
 • 1 lžička čerstvého zázvoru nakrájeného
 • 3 ks zelené cibulky nakrájené na menší kousky
 • 2-3 ks čerstvé chilli papričky

Omáčka

Postup 

 • Nakrájejte vepřový bůček, zelí, česnek, zázvor, zelenou cibuli a chilli papričky podle uvedených pokynů.
 • V misce smíchejte sójovou omáčku, cukr, sůl, Shaoxing rýžové víno, sezamový olej a bílý pepř. Dobře promíchejte, dokud se cukr a sůl zcela nerozpustí.
 • Na rozpáleném woku použijte minimální množství oleje a osmažte vepřový bůček do zlatova. Přesuňte ho na stranu woku.
 • Do woku přidejte česnek, zázvor, zelenou cibuli a chilli papričky. Smažte je krátce, dokud se nerozvoní.
 • Přidejte nakrájené čínské zelí a rychle restujte, dokud se nezačne zelí krčit a získá krásnou křupavost.
 • Přidejte smažený vepřový bůček zpět do woku a zalijte vše připravenou omáčkou. Důkladně promíchejte, aby se všechny ingredience pokryly omáčkou.
 • Ohřívejte ještě pár minut, než jsou všechny ingredience dobře promíchané a prohřáté. Hotový Gān Guō Bái Cài podávejte horký, ideálně s rýží.
Zaujal vás tento recept?Zmiňte se o tom a napište komentář 👇

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading...

Související články

Back to top button